Využívání vody na závlahu z čistírny odpadních vod
- Autor: Petr Hrnčíř
- Kategorie: Čistírny odpadních vod
- Štítky: čistička odpadních vod, čističky odpadních vod, domácí čistička odpadních vod, rady k čističkám odpadních vod
Odpadní vody předčištěné z ČOV je možné využít také na závlahu.
Předčištěné odpadní vody je možno využít na závlahu. Je to velká výhoda tam, kde není možné vypouštět do povrchových nebo podzemních vod. Díky tomu se současně šetří náklady na případné vyvážení vody. V případě použití pouze mechanicky předčištěné vody na podzemní kapkovou závlahu by měl stačit např. jen septik, zatímco v případě závlahy, při kterých dochází k roztřiku na povrchu, je vhodné z důvodů pachu vodu aerobně předčistit.
Legislativní pohled na čističky odpadních vod
Z legislativy je situace u čističek odpadních vod docela nepřehledná – úřady ale dokonce i ministerstva mají různý názor. Ačkoli nejlepší by byl postup, kdy po hygienickém zabezpečení zajišťujícím šíření bakterií a virů pocházejícím z lidského zažívacího traktu a zajištění správné aplikace, by nemělo být k dalším parametrům přihlíženo. Častým výkladem v Česku, je výklad MŽP – voda použitá na závlahu by měla splňovat parametry pro vypouštění do vod podzemních. Přitom voda vypouštěná, i soustředěně, na povrch má mít podle výkladu téhož ministerstva parametry vody pro vypouštění do vod povrchových… Úplně se přitom zapomíná na hlavní problém těchto vod – přítomnost virů a požadavek na hygienizaci (hygienizace se zabezpečuje pomocí UV záření nebo membránami), který by měl být prvotní. A nesmyslem, vyplývajícím z požadavku na kvalitu, je vyžadovat např. odstranění fosforu z těchto vod, který se obvykle odstraňuje srážením. Když už by se měli nějaké požadavky uplatnit, např. v okolnostech, kdy není možné zajistit správné dávkování závlahy, pak by mělo stačit požadovat dosažení parametrů na vypouštění do vod povrchových.
Z legislativního hlediska jsou tedy nakonec nejčastější dva přístupy:
- pokud vodu nevypouštím do vod povrchových a ani podzemních, pak vodoprávní řízení neprobíhá (někdo to riskne a některé úřady tento právní názor respektují);
- závlaha je jeden ze způsobů vypouštění do vod podzemních, proto je třeba vodoprávní řízení a postupuje se v něm jako při vypouštění do vod podzemních (výklad MŽP a častější případ v praxi).
Jestli se chcete na něco zeptat ohledně čistíren odpadních vod, neváhejte nás kontaktovat.
Žádné komentáře